RSS
 

Niedobry dyrektor biblioteki

15 sty

Eva Scriba , autorka blogu „Będąc młodą bibliotekarką” trochę się zdenerwowała na dyrektora biblioteki w Gdańsku. Poszło o wywiad jaki udzielił dyrektor WiMBP w Gdańsku Paweł Braun w lokalnej gazecie  Dziennik Bałtycki. Poniżej Eva Scriba i Paweł Braun.

 

 

 

Oto co mówi dyrektor w wywiadzie:

 

„…Te kampanie społeczne na które przeznacza się sporą część funduszu. To naprawdę przyciąga ludzi do czytania?
Nie do czytania, ale do przychodzenia do biblioteki. Zmienił się priorytet w działalności tej placówki. Niestety, mówię to z żalem, tradycyjna książka powoli odchodzi do lamusa. Nie ma żadnego powodu, by być przekonanym, że w przyszłości książki nadal będą istniały w wersji papierowej. To jest nieopłacalne. Nieekonomiczne. Nieefektywne.
I straszne.
Historia pokazuje, że jeśli istnieje coś tańszego, łatwiejszego w dostępie, to to będzie dominowało na rynku.
Priorytetem programu jest rola bibliotek.
Ta rola się zmienia. Niebawem to już nie będzie tylko gromadzenie i opracowywanie zbiorów. Staniemy się najbardziej egalitarną, powszechną instytucją spajania społeczności lokalnej. W bibliotekach drzemie olbrzymi potencjał, to miejsce, do którego każdy chętnie przyjdzie.
Książka nie będzie najważniejsza w bibliotece?!
Biblioteka to instytucja, która ma pełnić rolę, tak modnego na Zachodzie, „trzeciego miejsca”, przestrzeni, gdzie oprócz pracy i domu społeczność lokalna może się spotykać.
Książka przestaje być priorytetem, ale program, o którym rozmawiamy, zakłada rozwój czytelnictwa…
Zakłada przede wszystkim ratowanie znaczenia bibliotek. Czytelnictwo samo w sobie nie jest wartością. Nie wiem, czy większą wartością jest dla mnie przeczytanie „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, czy obejrzenie dobrego programu na Discovery…”

Co Eva na to? :

„…Rozumiem, że klasyki pan dyrektor nie tyka?
Cóż, gdy szef biblioteki mówi, że książka odchodzi do lamusa, to chyba nie za dobrze wróży samej palcówce i pracującym tam bibliotekarzom. Jestem ciekawa jak się w tej bibliotece, pod rządami miłośnika kanału Discovery, pracuje. Może podrzućcie panu dyrektorowi lekturę dyskusji Nie myśl, że książki znikną, choćby w wersji elektronicznej?…”
W innym wywiadzie dyrektor – filozof ( z wykształcenia) tak mówi o słynnej bibliotece Manhattan zlokalizowanej w centrum handlowym:
Może młody dyrektor biblioteki w Gdańsku brutalnie mówi to co myśli większość młodych ludzi w jego wieku? A przecież cechy osobowościowe ma ok.
Może to tylko niezręczność tak brutalnie mówić o przyszłości książki? Może to trochę nieelegancko łaskawie tolerować czytelników starszych w bibliotekach?
My przytoczylibyśmy tylko przysłowie niemieckie:
Jeśli masz masło na głowie – nie wychodź na słońce!
Pozdrawiamy blogerkę i dyrektora.

 

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags:

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS